Eating Like A Tenement Family: Day 5

Lamb and Turnips: A World of Beige

Breakfast: Toasted Bread and Scalded Milk

The usual.

Cost: .32 cents

Lunch: Mutton and Turnips

Mutton and Turnips is prepared according to the instructions for Salt Pot-au-Feu. I used a lamb shank ($2.47), and chopped up one turnip (.86) and half an onion (.05 cents). I rinsed the lamb and patted it dry, then rubbed it with salt and pepper. I heated a tablespoon of butter (.15 cents) with a dash of cooking oil in a pan, then browned the lamb all sides. I took out the lamb and tossed in the the onion (mmm..lamb fatty onions.) I browned them a little, then added the turnip and let it cook about a minute more. I put the lamb back in, and added water until the lamb was about 3/4 covered. I put a lid on the pot, and left it at a low boil for half an hour. After straining out the lamb and veggies, I saved the broth for supper and tomorrow’s breakfast, as usual.

I declare the dish edible, but not delicious. The turnips were a little over done, but tasted strangely like broccoli cheese soup. The lamb was gummy–I’m beginning to think boiling is not the best method in which to prepare meat. The cut of meat I selected was also pretty fatty, which is probably why it was relatively cheap. However, lamb has a very rich flavour, and it maintained some of that. It was probably one of the most flavourful things I’ve eaten this week.

Cost: 3.52 (Yikes.)

The hardest part about this is not necessary the taste of the food; but after I’m done I still feel hungry, and all I have to look forward to is continuing to be hungry.

Supper: Barley Boiled in Stock

I reheated the lamb broth from lunch, and added a 1/2 cup of barley. I simmered it about 45 minutes. I have to say it was pretty damn good. The broth was very flavorful, and the barley absorbed it all, but left a starchy goo between the kernels. It was salty, warm and satisfying; but I still could only eat about half before I was full. I put the rest in the fridge for tomorrow.

Cost: .39 cents

I also had one extra cup of milk (.25 cents)

Total Cost: $4.48
Approximate Calories Consumed: 763

Running Total: $12.54- $13.08

I often feel overwhelmed and out of patience, especially after physical activity. I live about a mile from the subway, so after a walk to the train I’m a pretty cranky bitch.

0 Responses to “Eating Like A Tenement Family: Day 5”


  • No Comments

Leave a Reply